Wiadomości

Jak rozwijał się powiat ząbkowicki

Jak rozwijał się powiat ząbkowicki

Dzisiaj oczywistym jest, że jeden z powszechnie znanych w naszym kraju powiatów, to jest tytułowy powiat ząbkowiccy ma ścisłe powiązanie z miejscowością zwaną Ząbkowicami Śląskimi, a te z kolei wiążą się z ich ulokowaniem na terytorium województwa dolnośląskiego. Niemniej jednak jeszcze kilka stuleci temu dzieje tego popularnego z turystycznego punktu widzenia zakątka wcale nie prezentowały się tak prosto jak obecne funkcjonowanie owego okręgu geograficznego. Zawiłe dzieje i koleje losu wiążą się zwłaszcza z czasem mniej więcej czternastego wieku. Co się wówczas stało i jak wtedy przebiegało kształtowanie terenu dzisiejszego powiatu ząbkowickiego?
Mniej więcej w połowie stulecia czternastego pojawiło się utworzone przez synów zmarłego władcy tego zakątka Polski Bolko I księstwo ziębickie, które zostało z czasem zarządzane przez następcę zmarłego, tytułującego się przydomkiem Bolko II. Następnie władcy tego terenu hołd lenny złożył Jan z dynastii Luksemburgów, który był władcą ziem czeskich.

Generalnie, niewiele później teren współczesnego powiatu ząbkowickiego był „nadzorowany” przez ród Piastów, w tym mówi się o wyszczególnieniu rodu Piastów ziębickich. To oni jednakże doprowadzili ten jakże malowniczy zakątek geograficzny w naszym kraju do katastrofalnej ruiny. Ząbkowice Śląskie i cały teren dawnego księstwa ziębickiego był wówczas mocno zaniedbany, uchodząc za jeden z najuboższych w obszarze granic całego terenu Śląska. W roku 1351 zdecydowano się w związku z powyższym odsprzedać Ząbkowice Śląskie królowi czeskiemu za jedyne sześć tysięcy grzywien.
Artykuł dzięki:

Share this post