Tygodnik

Powiat ząbkowicki dawniej

Powiat ząbkowicki dawniej

Dzisiejszy Dolny Śląsk, dawniej jeden z istotnych obszarów województwa wałbrzyskiego. Powiat ząbkowicki bowiem to jemu poświęcimy uwagę w niniejszym artykule, stanowi niesamowicie ciekawy punkt na historycznej mapie naszego przepięknego i malowniczego kraju. Co takiego wyróżnia to miejsce, sprawiając, że to właśnie tam tworzony był popularny szlak bursztynowy?
Sporo turystów przybywało do obszaru dzisiejszego powiatu ząbkowickiego niegdyś i równie wiele ściąga tam na dziś dzień. Wiąże się to przede wszystkim z tym względem, iż kiedyś ulokowanie owego regionu było niesamowicie bliskie najważniejszych szlaków handlowych. Z kolei obecnie kuszą walory geograficzne oraz nietuzinkowe widoki. Pierwsza wzmianka z prawdziwego zdarzenia na temat dzisiejszego powiatu ząbkowickiego wiązała się z czasem średniowiecznym.

biuro rachunkowe śląskie style="margin:auto" src="/wp-content/uploads/2020/10/7art3.jpg" />

To właśnie wówczas stworzony został tak zwany bursztynowy szlak, czyli trasa łącząca najważniejsze warianty szlaków handlowych i to właśnie w ten sposób powiat ząbkowicki w dzisiejszym wydaniu zyskał rozgłos. Znaczący dla regionu stał się również okres mniej więcej dziewięćset dziewięćdziesiątego roku, ponieważ to wówczas omawiane tu terytorium zostało połączone z całym terytorium dawnego Śląska. Doszło do tego z inicjatywy, za sprawą i przez zaangażowanie rządzącego wówczas władcy, jakim był Mieszko I. Musimy także nadmienić, że kiedy z czasem doszło do charakterystycznego w historii podziału administracyjnego dokonanego przez Bolesława Krzywoustego, obecny powiat ząbkowicki stał się jedną z bardziej znaczących części dzielnicy śląskiej.
Artykuł dzięki:

Share this post