Turystyka

Powiat ząbkowicki geograficznie

Powiat ząbkowicki geograficznie

Wjeżdżając na teren województwa dolnośląskiego, nie można pominąć zwiedzenia jednego z najbardziej malowniczych zakątków tego regionu, jakim bez dwóch zdań okazuje się być powiat ząbkowicki. Jest to teren bardzo strategiczny, ale jednocześnie ulokowany w niesamowicie bajecznej z geograficznego punktu widzenia lokalizacji.
Powiat ząbkowicki, który znany jest chociażby z drogi wylotowej do Berlina, Bratysławy czy też na Pragę bądź równie popularnego Echo Tygodnia, a więc tygodnika regionalnego jaki znany jest praktycznie w całym kraju, wyróżnia się także ciekawym umiejscowieniem na terytorium Przedgórza Sudeckiego. Cechuje go niesamowicie bogata historia oraz fakt, że kiedyś to właśnie tam zamieszkiwali książęta ziębiccy.

W zasadzie stąd też wzięła się charakterystyczna nazwa Ząbkowice Śląskie. Pod kątem czysto administracyjnym zaś teren ten był niegdyś w większości wiejski w swym charakterze, a dziś skład powiatu nieco się zmienił. Sporo typowych dawnych ośrodków gmin wiejskich przeobrażonych zostało wraz z biegiem czasu w gminy miejsko-wiejskie, albo nawet miasta. Tak więc za gminy miejsko-wiejskie uznaje się Ziębice, od nazwy książąt i odwrotnie, Złoty Stok czy Bardo oraz Ząbkowice Śląskie. Dominujące miasta to z kolei Bardo, Ziębice oraz Złotyh Stok. Wyżej wyszczególniony podział administracyjny, prezentujący wspomniany tu podział i ukształtowanie terenu powiatu ząbkowickiego i całego tego regionu zaczął obowiązywać po reformie administracyjnej jaka miała miejsce w roku 1999.
Artykuł dzięki:

Share this post